Home » Learn » How Much are Eggs at Walmart?

How Much are Eggs at Walmart?

Are you looking forward to making a large and satisfying omelet? 

If you are on a tight budget, you are sure to want to shop around for the best deal possible. The price of this dairy staple can vary widely between different retailers. Walmart is known for offering great deals on a wide range of everyday grocery items. The company also regularly offers impressive deals and discounts to attract customers. 

So, let’s find out, ‘how much are eggs at Walmart?’

Availability 

Availability 

Walmart generally stocks seven different brands of eggs in their stores throughout the United States. However, availability can vary slightly between different stores. Most of the brands sell their products in several package sizes, which are available at different rates. 

You can also find a wide range of eggs and associated products on the company’s website. These products are available for delivery as well as curbside pickup. All these products are located in the same aisle, making it easy to check out the different options. 

The Available Varieties

The Available Varieties

Taking a stroll down the egg aisle can be an overwhelming experience if you don’t know what you want. While there are seven brands, there are a total of 27 variations, including liquid egg products. Like most products, prices can rise from time to time, and the quoted prices may be subject to change. Let’s take a look at the main options you can choose from. 

Bob Evans 

This company specializes in offering convenient products for bakers. The Bob Evans Egg Whites come in a 32-ounce carton. The product is available at $6.18, while there is also a 16-ounce carton for $3.98. When comparing the two cartons, you will see that the larger carton offers much better value for money. 

Egg Beaters 

This is another company that specializes in liquid egg products, and there are two main styles to choose from; southwestern and original. You can also take your pick from 16 ounces, 32 ounces, and 30 ounces. The company also recently introduced the new eight-ounce cartons of liquid egg whites. These smaller cartons are ideal if you are planning a camping trip. You can pick up a case of 24 eight-ounce cartons for around $100. 

Eggland’s Best 

While this is one of the most popular brands, it is also one of the most expensive. There are four different sizes and styles to choose from. Perhaps the most popular option is the carton of twelve large eggs, which are available for $2.67, or 22.2 cents per piece.

The cage-free brown variation is popular with people who are concerned about the treatment of animals. This carton is slightly more expensive at $3.93, although the extra cost may be worthwhile for peace of mind. Lovers of extra-large eggs can pick up a carton of twelve for $2.82 or 23.5 cents per piece. 

Great Day Farms 

Great Day Farms 

This is a great brand to choose if you love hard-boiled eggs but want to save yourself some work. The eggs in the packages come ready-cooked for optimum convenience. These packages are a good option if you are planning a picnic or going hiking.

You can pick up a package of two large cage-free eggs for $3.27. However, the pack of six is also available for $3.27. Therefore, it is easy to see that the pack of six is much better value for money. 

Great Value 

As the name suggests, this brand is focused on offering shoppers great value for money. Great Value is the Walmart store brand, which makes them the least expensive offering. The cartons come in five different sizes, and the more you buy, the cheaper each egg will be

You can pick up a cartoon of six for 57 cents, which makes them 9.6 cents each. The box of twelve costs $1.06, 18 costs $1.57, and 36 costs $3.12. At the other end of the scale is the huge box of 60, which costs $5.14. This makes each piece 8.6 cents and is great value for people who do a lot of baking. 

Great Value 

They Also Do Liquid Eggs

This brand also sells cartoons of liquid eggs, which are available both in stores and online. You can choose from cartoons made from just the whites, cage-free eggs, and regular eggs. The starting price for a 32-ounce carton is $4.46. 

Marketside 

If you prefer to choose organic products, the Marketside brand could be for you. Marketside only offers organic, brown, cage-free eggs. They come in cartons of either eighteen or a dozen pieces. You can pick up a cartoon of twelve for $4.17, which works out at 34.8 cents per piece. However, the carton of eighteen is better valued at $5.47, or 30.4 cents per piece. 

The Fit Hen 

This brand offers large, brown, free-range eggs. While this brand is known for offering very high-quality products, the price tends to be a little higher. In addition, this brand is not available in all stores throughout the United States.

Pickled Eggs

If you love pickled eggs, you will find a vast range of brands at Walmart. This includes Hannah’s, 7 Farms, and Herb’s. The eggs come in a wide range of sizes, from huge hen’s eggs to tiny quail eggs. The typical jar size is 32 ounces, although much larger jars are also available.

Are You Still Wandering Around Walmart?

Well, they are ginormous! So, let’s help you out with some information you might need to know, such as Where Are Condoms In WalmartWhere Is Vegetable Glycerin At Walmart if you’re making botanicals at home, or how about Where Is Sauerkraut In Walmart for your delicious German feast!

For vehicle services Walmart offers, check out Does Walmart Fix Flat Tires, including Does Walmart Install Tires, and Does Walmart Do Wheel Alignments, or perhaps you need to know Does Walmart Replace Brake Pads and How Much Is An Oil Change At Walmart in 2022.

If you’re as clumsy as me, you’ve sat on your glasses a few too many times! For that, let’s find out what the Walmart Vision Center Hours and Walmart Vision Center Prices are, followed by Does Walmart Repair Glasses?

Final Thoughts

Walmart sells a wide range of different types of eggs and associated products in stores and online. The starting price for eggs at Walmart is just 8.6 cents per piece. This price is available when you choose a case of sixty from Great Value. 

However, some other brands are considerably more expensive. Factors that affect the cost include the type, packaging, and brand. The retail chain also offers regular deals and discounts that can help smart shoppers save money.

Enjoy your shopping at Walmart!

5/5 - (36 votes)
Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

About Linda Shepard

Linda is employed by one of the biggest employment agencies in San Francisco and has over 15 years of experience in finding her clients their dream job. She prides herself on being able to match the right person to the right position, which inevitably creates a great working relationship for the employee and the company moving forward.

When she isn't writing articles or working, she enjoys gardening, socializing, and going for long walks on the beach and in nature.

She lives with her boyfriend Carl and their cat, Fluffy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top